رقص خطوط در آثار شیله

 

شیله از جمله هنرمندانی است که در آثار او "طراحی" و "خطوط "سرشار از احساس ، نخستین عامل برقراری ارتباطش با مخاطب است .خطوطی پر انرژی و مواج که به گونه ای سرسام آور در پیچ و تابند. و گویی جان دارند و در نگاه جویای مخاطب همواره در گردشی جاودانه اند . عنصر دوم "نگاه کاراکتر ها"ست به جایی خارج از کادر ، شیله همواره گونه ای نا امنی و تردید همیشگی را در نگاه کاراکتر های اصلی آثارش بازنمایی کرده. نگاهی نگران که همیشه به جایی خارج از کادر دوخته شده ،در اثر بالا نگاه وهم انگیز مرد به بیننده در حالیکه زن مانند پناهجویی او را در آغوش کشیده ، نگاهی است پرسشگر که ترسی را در نهاد خود احساس می کند . و دستهایش که با تمام توان زن پناهجو را به آرامش فرا می خواند، دستهایی استخوانی با بند های برجسته  و سرشار از رنجدیدگی که انسان معاصر را از عشقی که در لایه های زیرین آثار شیله نهفته شده دور ساخته است.

در این اثر هماهنگی فرم و خطوط فوق العاده زیباست دستان مواج مرد جوانی که گویی در یک کلاف سر در گم رها شده و جستجوی او در گوشه های ذهنش نتیجه ای جز فرو رفتن در پریشانی دیوانه وارش ندارد.

و باز حرکت مواج خطوط و نگاه نا امید و پرسشگر ی که گویی عشق را جز افسانه ای نمی داند عشقی که برای او و زنانی مانند او فقط تحمل رنج نگاه های شهوت آلود  مردان رهگذر و زنان بی دردی است که زیر لب نفرینشان می کنند.  عشق دیگر در چنین نگاه هایی برگ و بار نمی گیرد . گویی آنان برای رها شدن آفریده شده باشند و زندگی زشت ترین چهره ی خود را فقط به آنان نمایانده است.

/ 67 نظر / 255 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد(سلام بر زندگی)

باد روسری ات را برداشت باد رو سری ات را با خود برد باور نداشتم آن شب خدا هم می خواست مو های تو را ببیند… سلام دوست گرانمایه ام شبت خوش و نماز و روزه اتان قبول حق ممنونم که یک دم هم منو فراموش نمی کنید و باحضور مهربانتان بذر امید و محبت را به دلم می کارید.سپاسگزارم بایک رباعی و دو دوبیتی از سروده های خودم بروزم ومشتاق نیم نگاه شما مهربان همیشگی ام هستم[لبخند][گل]

محمد(سلام بر زندگی)

... صدا کن مرا قبل از آن که گوش هایم ، به سوتِ ممتدِ قطارِ سفرت دل ببندد و قلب م صدسالگی رفتنت را سیاه بپوشد ! [گل]

رستمی نیا

سلام دعوتی به صرف یک وعده داستان ......... موفق باشی [لبخند][گل]

برايت ميمانم

آقا گرامي و عزيز كه شمايين ... ممنون آقا اسحق. حالا گاهي يادي از ما ميكني ....قدم سر چشم .

شاپور

چه خلاقیت و ابتکار جالبی داشته که همیشه به بیرون نگاه کرده!!! همون طلب عارفانه شاید باشه که میگن : آنچه می یافت نشود آنم آرزوست کروچه در مقاله ی زیباشناسی میگه آدمی همواره از چیزهای در دسترس ملول شده و بدنبال چیزهایی می رود که ندارد و یا شاید اصلا موهوم باشند ولی او دوست دارد باشند بنوعی راه رفتن و طلب اصل است نه مقصد و به هدف رسیدن علت سرگشتگی و شوریدگی اغلب هنرمندان هم همین است و مبارک است زیرا : این طلب در تو مبارک حالتیست حافظ هم گفته : منکه ملول گشتمی از نفس فرشتگان قال و مقال عالمی می کشم از برای تو یعنی تحمل زیستن بقول اگزیستانسیالیست ها عذابیست الیم که فقط با عشق و . . . قابل تحملش می کنیم تصویر ها اولیش باز نمیشه ولی در دومی واقعا حرکت خطوط هیجان انگیز است. انگار در روحت موج و حرکتی رخ می دهد و بیتابی و بیقراری را لمس می کنی. درود به شیله که اینقدر ساده و بی شیله پیله می تواند در پیله ی احساسات آدم نفوذ کند. و درود بر تو

درنین

سلام خیلی‌ عالی‌ بود. بهترین ها

jamal

__▒▓████████▓▓▒▒▒ __▓██████████▓▓▓▒▒____________▒▒▒ _▓██████████▓▓▓▓▓▒▒________▒▒▒▓▓▒▒▒ _▒▓██████████▓▓▓▓▓▒▒_____▒▓██▓▓▓▓██▒ __▒▓██████████▓▓▓██▒▒__▒████▓▓▓▓▓██▓▒▒ ___▒▒▓███████████████████████▓▓▓████▓▒ ____▒▒▓▓████████████████████████████▓▒ _____▒▒▓▓█████████████████████████▓▒▒ _______▒▒▓███████████████████████▓▒ _________▒▓█████████████████████▓▒ __________▒▓███████████████████▓▒ ____________▓████████████████▓▒ _____________▒▓████████████▓▒ ______________▒▓██████████▓ _______________▒▓███████▓▒ ________________▒▓█████▓▒ _________________▒▓███▓ __________________▒██▓ ___________________▓▓_ سلام وب قشنگی داری بهت تبریک می گم دوست داشتی یه سری ام به من بزن خوشحال می شم. اگه اهل تبادل لینک هستی خبرم کن.

افرا

خیلی زیبا بود و شگفت انگیز مرسی به خاطر حسن انتخابت [گل]